0,00 zł
ЗА ОСНОВАТЕЛИТЕ
Paton Eugene Oskarovich
Изтъкнат украински учен в областта на заваръчните процеси и мостостроенето, академик на Академията на науките на СССР (1929 г.). Заслужил учен на СССР (1940 г.). Основател и първи ръководител на Института по електрозаваряване към Академията на науките на Украйна. Є.О. Патон е роден на 5 март 1870 г. в Ница, Франция, посвещава почти целия си зрял живот на създаването и развитието на заваряването, има повече от 93 труда в областта на заваряването, има фундаментален принос за развитието на Украйна като индустриална държава.
От 1941 до 1943 г. “бащата” на заваряването провежда изследвания върху технологията на заваряване на специални стомани, физическите основи на горенето на дъгата под флюс, заваряемостта на металите, създава нов клас заварени конструкции, ръководи създаването на заварени тръби, кораби, машини с различно предназначение. Той е автор и ръководител на проектите на повече от 100 заварени моста. Сред тях е един от най-големите в света – завареният мост над река Днепър в Киев.
ЗАВАРЯВАНЕТО Е
БЪДЕЩЕ
...Искам да бъдеш сериозен човек, да си нужен на някой друг, освен на себе си и на родителите си.
О.P. Paton
... Знам, че това носи най-голяма радост. Това е способността да си поставиш малка, но независима цел и да упорстваш, за да я постигнеш. Да знаеш какво искаш да постигнеш в живота е голямо щастие. Изборът ми е направен решително:Ще изградя мостове.
E.О. Paton
НАСЛЕДИХ ОТ БАЩА СИ:
- Любов към независимостта.
- Слабо развита общителност, в резултат на което прекарвах малко време в компания и имах малък кръг от приятели.
- Успех на работното място.
- Упоритост при постигането на планираната (набелязана, дефинирана) цел.
- Упоритост при постигането на планираната (набелязана, дефинирана) цел.
- Силно развита практичност. При всяка работа винаги се интересувам преди всичко от нейното предназначение и практичност.
- Взискателен към подчинените и към себе си.
ОБРАЗОВАНИЕ
1894 г. Постъпих в преподавателския състав на Политехническия институт в Дрезден и бързо свикнах с новата си позиция в института. Участието в проектирането на голяма железопътна гара (в Дрезден) откри безценна възможност още от първите самостоятелни стъпки да проверя на практика, в живота, затвърждаването на знанията, придобити на студентската скамейка. В най-голямото предприятие за мостово строителство Gutehofnungschütte в Стекрадесне през януари 1895 г. ми беше възложено работното проектиране на пътен мост и други работи по проектиране на мостове.
E.О. Paton
Сбогом, Германия, няма какво да ме задържиш, моето място е в Русия. През август 1895 г. заминах за Санкт Петербург, за да стана отново студент за една година... За осем месеца трябваше да се подготвя за изпити по 12 предмета и да завърша пет големи дипломни проекта. За една година беше свършена работата, която обикновено отнема две или три години. Започнах с проекта за мост - най-отговорният от всички дипломни проекти, още повече че вече бях проектирал мостове в Германия.
Є.О. Paton
Киевският политехнически институт ми предложи новосъздадения факултет за мостове....
Лекции, проектиране на мостове, разработване на учебници... Годините минаха покрай мен в тази ...
Създаването на киевския пешеходен мост в края на Петровския проспект - мост, добре познат на всички киевчани, ми донесе много творческа радост. Продължението на Петривския проспект беше възпрепятствано от останалия склон на планинския бряг на Днепър, който все още не беше затихнал. Първоначално беше представен проект за заобикаляне на този район с тунел. Това решение ми се стори безинтересно, скучно. Това красиво кътче на Киев можеше да бъде украсено с лек, красив мост. Той би изглеждал изключително привлекателно на фона на безбрежната река Днепър и красивите киевски паркове. Предложих да се направи дълбок изкоп на склона и да се покрие с лек пешеходен мост с ажурни ферми във формата на полумесец. Това мнение беше харесано и прието.
Є.О. Paton
Парковият мост в Киев е построен през 1912 г. по проект на Е.О. Патон
Електрическо заваряване
На 2 февруари 1933 г. Президиумът на Украинската академия на науките решава да организира Институт по електрозаваряване, а на 1 януари 1934 г. Съветът на народните комисари на СССР издава решение за създаване на първия в света специализиран център за научна и инженерна работа в областта на заваряването. Евгений Оскарович Патон е постоянен директор на Института по електрическо заваряване до август 1953 г.
През първите години на съществуването на Института основната му дейност е била насочена към изучаване на якостта на заварените съединения и търсене на рационални форми на заварени конструкции. Тези въпроси са били изключително важни в началото на развитието на заваряването. Изследванията на заварените съединения и конструкции, проведени в Института по електрическо заваряване "Е.О.". Патън и неговият персонал създават научната основа за проектиране, изчисляване и производство на заварени конструкции.
In 1939–1940, Вече бях осъзнал този важен проблем, виждах и вярвах, че в бъдеще той напълно ще определи цялото съдържание на нашата научна работа. Това е автоматично заваряване с потопена дъга.
... В автоматичното заваряване с потопена дъга видях реализацията на всички цели, които аз и моите служители си бяхме поставили, когато започнахме да работим по механизацията на заваряването. Упорито ги преследвахме през всички изследвания, грешки и провали. Тези цели бяха: висока производителност и качество на заварките, освобождаване на заварчиците от тежък физически труд.
Високоскоростното заваряване с потопена дъга не само получи широко признание, но и се превърна в основен технологичен процес в оръжейните заводи. Десетки хиляди бойни машини напускат цеховете със заварени под флюс шевове. Към края на войната по корпусите на танковете вече няма ръчно изработени шевове. Производството на танкове за фронта се увеличава няколко пъти. Към края на войната броят им надхвърля 55 000.
Є.О. Paton
В края на 1941 г. в заводите в страната има само три заваръчни инсталации, в края на 1942 г. те са вече 40, а в края на 1943 г. - 80, а през март 1944 г. - 99 през декември 1944 г. - 133! По това време Институтът работи в 52 фабрики.
На 9 юни 1947 г. Съветът на министрите на СССР приема резолюция "За разширяване на използването на автоматичното заваряване с потопена дъга в промишлеността". На Института е възложено научното и организационното осигуряване на всички заваръчни работи в страната. За да се обсъди това правителствено постановление, през октомври 1947 г. в Киев се провежда Всесъюзната конференция по автоматично заваряване, на която Е.О. Патън представя доклада "Перспективи за по-нататъшното развитие на автоматичното заваряване в СССР".
Науката влиза в производство
През 1948 г. учи в автомобилна лаборатория в Украйна.
С цел въвеждане на нови технологии и оборудване в заваръчната индустрия и създаване на професионално обучение за заварчици, E.O. Патън създава лабораторен автомобил в Института за електрическо заваряване. Благодарение на тази новаторска идея специалистите от Института успяха бързо да предоставят нови знания на компаниите в най-отдалечените кътчета на страната.
Сбогом, Германия, няма какво да ме задържиш, моето място е в Русия. През август Въз основа на заключенията на академик Е.О. Патън, основани на научни и практически данни, при прилагането им в строителството на мостове автоматичното заваряване с потопена дъга ще спести метал средно с 20% и труд от над 2 милиона човекочасаһттр://.... Освен това то намалява необходимостта от валцуване, повишава корозионната устойчивост на конструкцията и освобождава транспорта от ненужна обработка на метала.
Из бележката на Хрушчов до Централния комитет на КПСС
Основната част от заваряването на главните греди е извършено с автоматични и полуавтоматични машини, разработени в ИИЗ. Технологичният процес на сглобяване и заваряване на главните греди е извършен по поточния метод; 97 % от всички шевове са заварени с помощта на автоматични и полуавтоматични машини.
Гледам с надежда към нашите талантливи млади хора. Повечето от другарите му все още имат сравнително кратък опит в научната дейност, но са се научили да работят колективно, приятелски, съгласувано, да не преживяват и критично да оценяват успехите си, да поддържат тясна връзка с живота и производството. Това ми дава надежда, че създаденият от нас Институт по електрозаваряване ще продължи да се справя с големите си задачи....
E.О. Paton
РАБОТА ПРЕЗ ЦЕЛИЯ ЖИВОТ
Boris Paton
(1918-2020)
Paton Boris
Украински учен в областта на заваръчните процеси, металургията и металотехниката, доктор на техническите науки (1952); председател на Националната академия на науките на Украйна (1962-2020), два пъти Герой на социалистическия труд, за първи път удостоен с наградата Герой на Украйна.
Директор на Института по електрозаваряване “Евгений Патон” към Националната академия на науките на Украйна (от 1953 г.); генерален директор на Интердисциплинарния научно-технологичен комплекс “Институт по електрозаваряване “Евгений Патон” (от 1986 г.); президент на Международната асоциация на академиите на науките (от 1993 г.); член на Съвета за наука и научно-технологична политика към президента на Украйна (от март 1996 г. ); председател на Комисията за държавната награда на Украйна в областта на науката и технологиите (от декември 1996 г.); член на Държавната комисия за реформа, развитие на въоръжените сили на Украйна, други военни формирования, въоръжение и военна техника (от март 2003 г.); първи заместник-председател на Националния съвет за устойчиво развитие на Украйна (от май 2003 г.).
Намирам удоволствие в това да уча другите да работят, да обучавам цяло поколение млади учени заварчици. Това наистина е добра промяна и те успешно придвижват напред общата ни кауза. Сред тях са и моите синове.
E.О. Paton
Биография
Борис трябва да защити дипломата си още в първия ден на войната. При създалата се ситуация дипломантите можеха да защитят всички наведнъж. На път за Политехническия институт, близо до днешния Площад на победата, Борис е нападнат от немски самолети.
"Бяхме млади и безразсъдни: не намерих нищо по-добро от това да се скрия от бомбите във входа на най-близката къща. Беше все едно, че вали дъжд. За мое щастие бомбата не попадна в къщата. При тези обстоятелства завърших института и попаднах в посока Ленинград, от името на Ждановския суднобояджийски завод - там, където изкарах преддипломната си практика, едно известно предприятие, хареса ми и Ленинград. "
B.E. Paton
Но войната променя съдбата му: пренасочват го към Горки, към завода “Красно Сормово”, където работи до февруари 1942 г. По това време, по молба на баща му, е преместен в Института по електрозаваряване, който е евакуиран от Киев и се намира в Нижни Тагил. Живеят там, където работят: на територията на завода за цистерни. Изследователската работа се извършваше директно в цеховете. За безпрецедентно кратко време това доведе до изключителни резултати. Бяха разработени начини, методи, техники и технологии, които осигуряваха високи скорости и отлично качество на заваряване. Сложността и пионерският характер на тези изследвания се доказват убедително от факта, че нацистка Германия така и не успява да използва автоматичното заваряване на танкови брони, а в САЩ то се появява едва през 1944 г. Ден след ден, месец след месец “шевът на Патън” надеждно споява “легендарния Т-34” и други бойни машини в монолитно цяло. Той наистина бил по-здрав от самата броня и дори под пряк обстрел продължавал да пази осакатените от огъня бронирани плочи. Това беше научен подвиг на института и неговите ръководители.
В началото беше трудно. В крайна сметка по онова време неговите знания, опит и авторитет отстъпваха на тези на баща му. Едно е да бъдеш заместник на баща си, а друго - сам да ръководиш институт. Но има една поговорка: "Не светиите правят гърнета".
B.E. Paton
На 35-годишна възраст Борис Евгенович Патон става директор на Института по електрозаваряване и остава на този пост до 2021 г.
Практическото осъществяване на много идеи в областта на космонавтиката е невъзможно без широкото използване на заваряването на метали директно в космоса като един от най-обещаващите и универсални технологични процеси за съединяване на материали.
E.О. Paton
През 60-те години на миналия век Патън се заема с разработването на устройство, което да позволява заваряване в космоса в условията на безтегловност и вакуум. Изследователят се сблъсква с редица задачи и трудности, които трябва да преодолее. По-специално, условията в космоса са много различни от тези на Земята, така че по време на заваряването трябва да се преодолеят дълбокият вакуум, безтегловността, температурната разлика, радиацията, електрическите и магнитните полета на Земята и другите планети.
След задълбочени изследвания и експерименти Патън стига до заключението, че заваряването с електронен лъч, заваряването и топенето с дъга под ниско налягане и челното заваряване са най-обещаващи за използване в космоса.
Vulcan е първият, който е изведен в орбита около Земята. С негова помощ за първи път е извършен процесът на заваряване на космически кораб. Той работеше с автоматични заваръчни процеси на електронен лъч, компресирана дъга с ниско налягане и синтез.
В Космоса първото заваряване е извършено през 1984 г., когато е използван “универсалният ръчен инструмент” на Патън. С негова помощ астронавтите успяха не само да режат метал във вакуум, но и да го заваряват с различни видове шевове.
В навечерието на 1 май 1975 г. Владимир Василиевич Шчербицки ми се обади и каза: "Суслов ми се обади, за да те назначи за президент на Съюзната академия". Аз казвам: "Не, Владимир Василиевич, няма да отида там". "Как може да не отидете! Но това е Москва, Централният комитет на КПСС. Особено след като и Брежнев го иска". "Отговорих, че не се стремя към Москва. Тук имам институт, Украинската академия на наукитеһттр://....
B.E. Paton
"Това е неприемливо място за изграждане на атомна електроцентрала". Това искане, заедно със съответните аргументи (близостта на централата до Киев, реките Припят и Днепър, чиято вода се използва от 70 % от украинското население, и т.н.), е подписано от BE Paton и изпратено на украинското ръководство. Абсолютно ясно е, че този акт на БЕ Патон е акт на човек с голяма лична смелост и високи граждански принципи.
Academician V.G. Baryakhtar
Работният ден на председателя на Академията през май и през цялото лято започваше рано сутрин и завършваше късно вечер. Определянето на научно обосновани приоритетни мерки и препоръки за ликвидиране на последствията от взрива на реактора изискваше запознаване със ситуацията непосредствено на мястото на аварията, тесни връзки с Правителствената комисия на СССР, Киевската градска комисия, участие на много институти на Академията, способност за избор на най-добрия начин на действие, координация на много участници в работата. Председателят пое основната част от тези сложни и отговорни въпроси. Работейки ежедневно, включително в събота и неделя, той определяше основните дейности на Академията, провеждаше заключителните заседания на оперативната комисия на Президиума, вземаше окончателните решения по предложените от комисията мерки и преследваше тяхното изпълнение.
B.М. Malinowski
Той не е направил кариера. Той работи. Това е естественото състояние на душата му. Трудно е да се определи основният мотив: "любопитството на учения", "нуждата да бъде активен" или "ползата за обществото". Вероятно са налице и трите.
М.М. Amosov
Помнете: не сме родени, за да стоим на едно място. Не позволявайте на активното напрежение да намалее. Оценявайте всеки ден и час. Още древните мислители са осъзнавали, че човешкото същество, човешкият живот – това е мярката за всичко. Вашият собствен живот не е изключение …
B.E. PAton
PATON Europe Sp. z o. o.
ul. Kapitałowa 4
35-213 Rzeszów
VAT EU: PL8133751525
REGON: 367842571
Имате нужда от помощ? Обадете ни се:
От понеделник до петък: 08:00-16:00 ч.
Събота-неделя: Затворено
Или по имейл:
Strona stworzona i obsługiwana przez: Agencja Marketingowa DIGITIX
Copyright 2024 © PATON Europe Sp. z o. o.
- Image
- SKU
- Rating
- Price
- Stock
- Availability
- Add to cart
- Description
- Content
- Weight
- Dimensions
- Additional information
Strona stworzona i obsługiwana przez: Agencja Marketingowa DIGITIX
Copyright 2024 © PATON Europe Sp. z o. o.